رابطه جنس دندان با شیوع پوسیدگی

 

رابطه جنس دندان با شیوع پوسیدگی


پوسیدگی دندان یکی از مشکلات شایع جوامع بشری است. درباره علت‌های پوسیدگی دندان همیشه چند سوال کلیشه‌ای در ذهن افراد هست: چرا علی‌رغم اینکه هر روز مسواک می‌زنم باز هم دندانم دچار پوسیدگی می‌شود؟
اما کسانی هستند که بی‌هیچ مراقبتی، دندان‌های کاملا سالم دارند؟ چرا دندان مادران در دوران بارداری و شیردهی دچار پوسیدگی می‌شود؟ و… پاسخ ساده‌انگارانه‌ای که همه برای پرسش‌هایی از این دست دارند مشابه است:

مشکل از «جنس» دندان است!
اما این ادعا تا چه حد صحیح است؟ آیا ریشه تمام مشکلات دندانی را می‌توان در جنس دندان و وراثت دانست؟


دلایل متعددی برای پوسیدگی دندان وجود دارد اما رایج‌ترین و شایع‌ترین دلیل، رعایت نکردن بهداشت دندان یا حتی دهان است. همچنین پوسیدگی دندان به نوع رژیم غذایی و تعداد دفعات مسواک زدن و کشیدن نخ دندان هم بستگی دارد که همگی این موارد در ماهیت به عدم رعایت بهداشت باز می‌گردد.
نحوه استفاده از مسواک هم شرط مهمی برای بهداشت دندان است. گاهی یک بار مسواک زدن در روز به شیوه صحیح و در مدت زمان مناسب و طولانی، بهتر از سه بار مسواک زدن در روز به صورت اشتباه است. همچنین در کنار مسواک، استفاده از نخ دندان نباید فراموش شود؛ زیرا نخ دندان مکمل بهداشت دندان با مسواک است. به طور کلی زمانی که یک فرد با حوصله روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای مسواک زدن وقت صرف کند و نخ دندان بکشد، دندان‌هایی سالم و تمیز خواهد داشت.


با کمی دقت در بیمارانی که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند ومیگویند این  که چون مادر یا پدرم دندان‌هایی مانند من داشتند و یا چون آب مسافرت به آن تماس داشته، دندان های من هم  پوسیده شده است.
جنس دندان تمام افراد به طور کلی یکی است و نمی‌توان ارث را موثر دانست. البته در علم پزشکی گزینه‌ای مانند ارث روی دندان تاثیر می‌گذارد اما درصد تاثیرگذاری آن بسیار محدود و پایین بوده و دلیل رایج آن به عدم رعایت بهداشت مربوط می‌شود. عده‌ای از افراد جامعه پوسیدگی دندان‌هایشان را ناشی از بد بودن جنس آن‌ها می‌دانند. این گروه معتقدند که دندان‌هایشان گچی است و نظافت آن‌ها را بیهوده می‌دانند. بررسی دندان‌های این افراد نشان می‌دهد که جنس دندانشان تفاوت چندانی با سایر افراد ندارد و در واقع علت خرابی دندان‌های این گروه عدم آگاهی و یا رعایت نکردن نکات بهداشتی، تغذیه‌ای و درمانی است.
از سوی دیگر تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کمی یا زیادی مواد معدنی دندان در شروع پوسیدگی آن‌ها تأثیر چندانی ندارد. همچنین این دو عامل در پوسیده شدن دندان‌ها، آن گونه که این گروه می‌پندارند نقش تعیین کننده‌ای ندارند.و جنس دندان در همه افراد ثابت بوده و عواملی مانند ژنتیک یا تغذیه دوران کودکی از عواملی است که بر خرابی یا پوسیدگی دندان‌ها اثر می‌گذارد. زیرا افرادی که دندان‌هایی با فاصله دارند باعث تجمع و ماندن غذای کمتری پای دندان‌هایشان می‌شود و این افراد حتی با مسواکی به سادگی مواد غذایی را از دندان‌هایشان پاک می‌کنند. اما این مساله برای افرادی که دچار پوسیدگی می‌شوند، به دندان‌های به هم چسبیده و بدون فضای خالی مربوط می‌شود.


خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart