هشدار برای افرادی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند

هفتم خرداد هزار و سیصد و نود و شش

هشدار برای افرادی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند

ادامه مطلب ...

انواع دندان مصنوعی

چهارم خرداد هزار و سیصد و نود و شش
انواع دندان های مصنوعی کدامند؟

ادامه مطلب ...

انتظارات ما از دندان مصنوعی

 
لازم است دندان هاي از دست رفته طبيعي با دندان هاي مصنوعي جايگزين شود، چون انسان نمي تواند بدون وجود اين اعضاي مهم براي صحبت کردن، بلع و جويدن که بسيار مهم است بدرستي عمل کند. وقتي دندان هاي از دست رفته جايگزين نشوند فرم صورت بيمار تغيير مي کند. لب ها و گونه ها با دندان ها پشتيباني مي شود. وقتي اين تکيه گاه از دست برود عضلات آنها ضعيف مي شود و کارايي مناسب نخواهد داشت.
نتيجه آن ايجاد چين و چروک در پوست صورت، افتادن لب و گونه و درنهايت پيرتر به نظر رسيدن شخص است. در واقع نسوج دهان، در سلامت ترين وضع بايد حفظ بشود.تا حدي اين موضوع با دنچر يا همان دست دندان مصنوعي کامل امکان پذير است؛ ولي بايد دانست دنچر مانند دندان طبيعي نخواهد بود.
    
از دندان مصنوعي چه انتظار بايد داشت؟
بيشتر بيماران نمي دانند از دنچر چه مي خواهند. بندرت بيمار انتظار دارد با چشم مصنوعي ببيند يا حرکات طبيعي با دست و پاي مصنوعي انجام دهد، ولي انتظار دارد دندان هاي مصنوعي همانند دندان هاي طبيعي کار کنند، در صورتي که دنچر يک جايگزين مصنوعي است و محدوديت هايي دارد و طبيعي است بيمار با آن مشکل داشته باشد. قيافه تا حدودي عوض مي شود، صحبت کردن به نظر تغيير مي کند و بيمار احساس مي کند دهانش پر است.
    

ادامه مطلب ...

روکش های دندانی

 پروتزهای دندانی

دندان ها در طول گذر زمان ممکن است در اثر پوسیدگی یا ضربه تخریب شوند.
درصورتیکه این تخریب حجم کمی از دندان را شامل شود، نسج تخریب شده دندان توسط مواد ترمیمی جایگزین می شود.

اما درصورتیکه دندان مقدار زیادی از نسج خود را از دست داده باشد ممکن است ساختار باقی مانده دندان نیازمند حمایت باشد.در چنین حالتی دندانپزشک راهکاری جز ترمیم دندان را به شما پیشنهاد می کند و آن استفاده از پروتز دندانی است.هرگونه عضو مصنوعی که در بدن قرار گیرد پروتز نامیده می شود و نوع خاصی از پروتز که در دهان قرار میگیرد را پروتز دندانی میگویند.پروتزهای دندانی انواع مختلفی دارند. برخی از آنها در دهان ثابت هستند و برخی دیگر قابلیت خروج از دهان را دارندکه اصطلاحا به آنها پروتز متحرک میگویند.پروتزهای ثابت که در اصطلاح عامه به آن روکش یا قاب میگویند،
علاوه بر تامین استحکام برای ساختار از دست رفته دندان، زیبایی یک دندان سالم را نیز تامین می کند و
حتی در صورتی که مراحل ساخت آن با دقت انجام شود ممکن است با دندان های طبیعی فرد قابل تفکیک نباشد.دندان های دچار شکستگیهای مادرزادی مثل دندان های میخی شکل یا دندان هایی که اندازه های کوچکتر یا نامتناسب با دندان های دیگر دارند و نیز بدرنگیهای دندان ها، موارد دیگری هستند که به کمک روکش قابل اصلاح میباشند. روکش ها از مواد مختلفی چون روکش های پارسیلان ،سرامیکی ،شیشه وآلیاژ طلا ساخته می شود.

تاج مصنوعی (post&crwon):
اگر ریشه ی یک دندان عصب کشی شده باشد ودندان نیز ریشه ی خوبی داشته باشد منتهی تاج آن کاملا از بین رفته باشد
یا آنقدر پوسیدگی زیاد باشد که قابل ترمیم نباشد ،پزشک با کمک قالبگیری وارسال آن برای لابراتوریک تاج مصنوعی ساخته وسپس بروی آن روکش قرارمیدهد.

ادامه مطلب ...

پروتز های ثابت و متحرک

 

پروتز عضوی مصنوعی است که جایگزین عضو اصلی بدن می گردد . پروتز در دندانپزشکی شامل دو دسته پروتز های ثابت و متحرک می باشد .

پروتز ثابت به پروتزی اطلاق می گردد که بر روی دندان یا دندان های پایه ( که قبلا برای این کار تراش خورده اند )  سیمان شده و ثابت می گردد .این پروتز شامل انواع روکش ها و یا بریج می باشد .

پروتز متحرک پروتزی است که در افرادی که دندان های خود را  به طور کامل از دست داده و یا نواحی بی دندانی زیادی دارند به تناسب فرم دهان ساخته شده و داخل دهان قرار می گیرد .

بیمارانی که از پروتز های متحرک استفاده می کنند باید بدانند که استخوان های فک و لثه به طور طبیعی و به مرور تغییر شکل می دهند و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرار گرفتن آن در دهان بیمار تاثیر گذار باشد و در اکثر

موارد باعث اختلال در جویدن غذا و آزردگی لثه ها می گردد . هر چند استفاده از چسب های نگهدارنده دندان مصنوعی می تواند مفید باشد لکن جهت رفع این مشکل مشورت با دندانپزشک الزامی است .

 

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart