پستانک برای نوزادان آری یا خیر ؟؟

سیزدهم خرداد هزار و سیصد  و نود و شش
پستانک برای نوزادان مفید است یا مضر؟؟

ادامه مطلب ...

بیهوشی در دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی ، آری یا خیر ؟؟

کودکان غیر همکار که مبتلا به ترس و اضطراب غیر قابل کنترل از درمانهای دندانپزشکی هستند یکی از مهمترین چالش ها برای دندانپزشکان و والدین می باشد.

 

ادامه مطلب ...

قطره آهن برای کودکان

متاسفانه کم خونی کودکان در کشور ما بسیار شایع است و عنصر آهن یک بخش عمده هموگلوبولین خون را تشکیل می دهد. و همین بخش آهن هموگلوبولین است که مسوول رساندن اکسیژن به بافتها و دور کردن دی اکسید کربن از آنهاست. بنابراین اگر مکمل آهن توسط پزشک کودکتان تجویز شد به هیچ عنوان از مصرف آن برای کودکتان سر باز نزنید.

نکته مهم این است که چون بچه ها توانایی خوردن قرص را ندارند ، مکمل آهن به صورت مایع و به شکل قطره آهن برای آنها تجویز می شود. رگ قطره آهن ، قرمز قهوه ای هست و این رنگ میتواند روی دندان بچه ها و گاهی حتی لثه های آنها رنگدانه ایجاد کند.توجه کنید که گفتیم رنگدانه ناشی از قطره آهن کودک است که دندانهای کودک را سیاه می کند. پس این تغییر رنگ، پوسیدگی نیست و بعد از قطع قطره آهن برطرف میشود.

چه کنیم که قطره آهن کودک تاثیر کمتری در تغییر رنگدندانهای او بگذارد؟

 • قطره آهن کودک را با آب پرتقال یا آب رقیق کنید. البته آب پرتقال بدلیل دارا بودن ویتامین c، جذب آهن راهم بالاتر می برد.
 • دندانهای کودک را بلافاصله بعد از مصرف قطره با یک تنظیف آغشته با کمی جوش شیرین تمیز کنید.
 • قطره آهن را ته دهان کودک بچکانید تا حتی المقدور آن را در دهان نگه ندارد.

در نهایت میتوانید از دندانپزشک کودکتان بخواهید که این رنگدانه های ناشی از قطه آهن را با برساژ برایتان تمیز کند

عدم ترک عادت مکیدن انگشت یا پستانک

اکثر کودکان عادت مکیدن انگشت را تا سن 2 تا 4 سالگی ترک می کنند، و همين باعث مي شود كه دندانها و فكين دچار آسيب نشوند، ولي بعضي از آنها اين عادت را بمدت طولاني تكرار كرده كه ممكن است باعث بي نظمي در قوسهاي دنداني شده و ضمناً دندانهاي جلو بيرون زده شده و بهم نيايند و باعث تغییرات در حالت فک می شود.در مورد بيشتر كودكان تا زمانیكه تغييري از نظر بيرون زدگي دندانهاي قدامي بالا بوجود نيامده باشد، جاي نگراني ندارد. دندانپزشك كودك شما با دقت راهي براي رويش صحيح دندانها و روند رشد و تكامل طبيعي فكين پيدا خواهد كرد.
برای ترک عادت مکیدن ،کودکان نياز به كمك والدين و يا دندانپزشك اطفال دارند. دندانپزشك اطفال با روشن كردن موضوع و بيان اينكه چه اتفاقي ممكن است براي دندانها بيفتد، فرزند شما را مي تواند ترغيب نمايد كه اين عادات را ترك كند. اين توصيه ها همراه با پشتيباني و تقويت و تشويق از سوي والدين بيشتر موثر بوده و اگر كارآيي داشت دندانپزشك كودكان از وسايلي استفاده مي كند كه مؤثر واقع شود.   

عفونت و آبسه دندان شیری

آبسه دندان تجمع چرک و مایعات عفونی است که دلیل ایجاد آن تکثیر و فعالیت باکتری های داخل یک دندان عفونی است. چرک زمانی ایجاد می شود که سیستم دفاعی بدن سعی می کند علیه عفونت ایجاد شده توسط باکتری ها مبارزه کند.
محل عفونت می تواند در ظاهر طبیعی به نظر برسد. در این حالت چرک در داخل استخوان محصور شده و فشار ایجاد شده توسط آن اغلب موجب بروز درد می شود. هرچند در بیشتر موارد، محل عفونت دردناک، نرم و متورم بوده و به شکل یک جوش روی لثه دیده می شود. اگر ناحیه برجسته فشار داده شود از آن مایع خارج می شود.
این نشان دهنده آن است که پوسیدگی دندان عمیق بوده و قسمت های داخلی و مرکز دندان که حاوی بافت های عروقی و عصبی است درگیر کرده است. به این قسمت دندان، پالپ دندان گفته می شود. هنگامی که در اثر پوسیدگی قسمت های سخت دندان از بین می رود، باکتری های موجود در دهان، از طریق حفره ایجاد شده در اثر پوسیدگی دندان به قسمت مرکزی دندان یا همان پالپ دندان نفوذ کرده و موجب مرگ و عفونی شدن آن می شوند. در ادامه باکتری ها به تکثیر در پالپ دندان ادامه داده و چرک و مواد عفونی حاصل از فعالیت آن ها از طریق سوراخ موجود در نوک ریشه دندان به استخوان و بافت های احاطه کننده ریشه دندان انتشار می یابند. اگر دندان درمان نشود، چرک و مواد عفونی ممکن است از طریق لثه راهی به بیرون پیدا کرده و بصورت جوش در داخل دهان و روی لثه مجاور دندان عفونی دیده شود.
علاوه بر پوسیدگی، شکستگی و ترک های روی دندان که میتواند به دلیل آسیب های فیزیکی و ضربه به دندان ایجاد شود، راهی برای نفوذ باکتری های موجود در دهان به پالپ دندان ایجاد کرده و به همان طریقی که گفته شد موجب مرگ دندان و ایجاد عفونت و آبسه می شود.
این مشکلات در دندان کودکان و دندان های شیری شایع ترند. دندان های شیری عاج و مینای به نسبت نازک تری دارند و پوسیدگی در آن ها به سرعت به پالپ دندان می رسد. تغذیه شبانه از شیر مخصوصا توسط شیشه شیر به سرعت موجب پوسیدگی دندان های شیری و در صورت عدم درمان موجب عفونت آن ها می شود.

پیشگیری و درمان آبسه دندان شیری

مراجعات منظم به دندانپزشک متخصص اطفال قبل از یک سالگی کودک و معاینات و توصیه های لازم می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.
درمان مناسب در مورد عفونت و آبسه در دندان شیری بسته به شرایط مختلف، متفاوت است و  شامل تجویز آنتی بیوتیک، درمان اندو یا عصب کشی دندان شیری یا اصطلاحا پالپکتومی و کشیدن دندان می شود. بعد از پالپکتومی دندان شیری، دندان ترمیم می شود. در مورد دندان های جلویی از مواد سفید و همرنگ دندان استفاده میشود. در مورد دندان آسیای شیری ترمیم اغلب توسط روکش دندان شیری که از جنس استینلس استیل است و به آن اس اس کراون (ssc) گفته می شود انجام میشود. قرار دادن روکش دندان شیری در همان جلسه انجام می شود و نیاز به قالبگیری ندارد.
روکش دندان شیری در زمان افتادن طبیعی دندان شیری به همراه آن می افتد و تاثیری بر رویش دندان در حال رویش زیر آن ندارد. اگر بنا به دلایلی عصب کشی یا پالپکتومی دندان شیری عفونی مقدور یا لازم نباشد، دندان شیری عفونی کشیده می شود. پس از کشیدن دندان شیری ، دندانپزشک متخصص اطفال ممکن است لازم بداند تا برای رویش طبیعی دندان هایی که در آینده در خواهند آمد، فضا نگهدار در دهان کودک قرار دهد

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart