خطرات رادیوگرافی دندان در دوران بارداری

بیست و ششم اردیبهشت نود و شش

آیا رادیوگرافی دندان در دوران بارداری زیان آور است ؟

 

رادیوگرافی یکی از راهکارهای تشخیصی در دندانپزشکی است مقدار اشعه لازم برای تهیه یک رادیوگرافی از دندان بسیار کم و بدون خطر است ،دانشکده رادیولوژی امریکا اعلام نمود که  میزان پرتوگیری جنین در زمان بارداری تنها  برای  یک بار در رادیوگرافی دندان تهدیدی را متوجه زنان باردار  در زمان رشد جنین نمی سازد.رشد ارگان جنین در طول سه ماه اول بارداری صورت میگیرد.

 

ادامه مطلب ...

انواع عکس دندان‌

انواع عکس دندان‌

عکس‌برداري از دندان با اشعه ايکس، علاوه بر تشخيص پوسيدگي دندان مي‌تواند در پيش‌بيني خطر حمله قلبي نيز به کار رود. پژوهشگران مي‌‌گويند با مشاهده عکس‌هاي راديولوژي دندان مي‌توان از سخت شدن سرخرگ خون رسان مغز (تصلب شرايين) که در بروز حمله قلبي و سکته نقش دارد، آگاه شد. رسوب کلسيم در ديواره داخلي سرخرگ‌هايي که خون را به مغز مي‌رسانند، ممکن است نشانه اي از سکته‌ي قريب‌الوقوع باشد. اين کاربردي جديد از عکسبرداري دندان است.

عکس تک دندان

اين عکس را دندانپزشکان عکس «پري‌اپيکال» مي‌نامند. معمولا اين عکس از يک دندان و يا حداکثر دو تا سه دندان گرفته مي‌شود. از روي اين عکس مي‌توان پوسيدگي‌هاي سطح جونده دندان‌ها را تشخيص داد.

علاوه بر اين، با استفاده از اين عکس درمان ريشه دندان انجام مي‌شود. در طول درمان ريشه دندان حداقل 4 عدد از اين نوع عکس از دندان شما گرفته مي‌شود. عکس اوليه که وضعيت ريشه دندان را نشان مي‌دهد. عکس دوم که طول فايل و يا سوزن را در کانال دندان شما نشان مي‌دهد و دندانپزشک مي‌تواند به طول ريشه دندان از روي اين عکس پي ببرد. عکس سوم نشان مي‌دهد که آيا مواد پُِرکننده ريشه، تمام طول ريشه را پر کرده‌اند و در نهايت عکس آخر کيفيت درمان ريشه دندان را تاييد مي‌کند.

ادامه مطلب ...

رادیوگرافی دندان

 

 

 

رادیوگرافی دندان برای بررسی بیشتر وضعیت دندان و بافت های اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد و شامل رادیوگرافی داخل دهانی پانورامیک و سفالومتریک است . در این مرکز سیستم های قدیمی رادیولوژی دندان جای خود را به سیستم های دیجیتالی داده است . سیستم رادیولوژی دیجیتال که امکان مشاهده فوری تصاویر را بدون کاربرد فیلم فراهم می کند از یک سنسور داخل دهان قرار گرفته و با تابش میزان اندکی اشعه ایکس آنرا دریافت و به سیگنال های الکتریکی تبدیل نموده و جهت پردازش و تشکیل تصویر دیجیتال به کامپیوتر می فرستد . عدم استفاده از فیلم ، تابش بسیار اندک اشعه و امکان تنظیمات و اندازه گیری های لازم با استفاده از نرم افزار مربوطه از مزایای این روش است .

 

 

 

 

عکس دندان به چه دردی می‌خورد؟

 

عکس دندان به چه دردی می‌خورد؟


تقریبا همه افرادی که نزد دندانپزشک رفته‌اند، حتما از دندان شان عکس گرفته‌ شده است.
در دندانپزشکی نیز مانند سایر رشته‌های پزشکی از پرتونگاری برای کمک به تشخیص بیماری یا آسیب دندان استفاده می‌شود.
عکس‌ها در تعیین وجود  میزان پوسیدگی های دندان به کار می‌آیند.
با عکس رادیوگرافی می‌توان فساد و پوسیدگی دندان را حتی زمانی که مینا هنوز سالم به نظر می‌آید، تشخیص داد، به ویژه وقتی پوسیدگی بین دندان‌ها مخفی شده یا زیر خط لثه باشد.

ادامه مطلب ...

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart