تشخیص دندان قروچه با کمک سنسورهای الکتریکی

هفدهم مردادماه ۱۳۹۴

تشخیص هوشمند دندان‌قروچه در خواب

محققان دانشگاه فلوریدا آمریکا ابزاری ساختند که قادر است در هنگام خواب، دندان قروچه را تشخیص دهد.

به گزارش گروه ایرنا از ساینس، ایده ساخت این ابزاری زمانی مطرح شد که محققان در حال تولید ابزاری برای تشخیص اندازه مناسب دندان مصنوعی بودند.

محققان برای تولید این دستگاه از یک محافظ لثه به همراه چندین حسگر استفاده کردند که قادرند میزان فشار وارد شده توسط فک شخص را محاسبه کنند و دندان یا دندان‌هایی را که بیش از سایرین تحت فشار هستند، شناسایی کنند.سپس این حسگر‌ها اطلاعات به دست آمده را به یک برنامه موبایل

یا کامپیو‌تر ارسال می‌کنند تا در اختیار دندانپزشک قرار گیرد. از آنجا که این محافظ هنگام شب به کار گرفته می‌شود، دندانپزشکان می‌توانند آن را به عنوان بخشی از فرآیند درمانی بیماران خود نیز مورد استفاده قرار دهند.

دندان قروچه یکی از مشکلات بسیار متداول است که اغلب به دلیل استرس رخ می‌دهد. این عارضه می‌تواند منجر به آسیب دیدگی دندان‌ها، سردرد، بی‌خوابی و درد فک شود.

متاسفانه از آنجا که این عارضه معمولا زمانی رخ می‌دهد که فرد در خواب است و اغلب حتی متوجه آن نمی‌شود و عملا تنها راه اطلاع از وقوع این عارضه، کنترل شبانه رفتار شخص است.

محققان معتقدند با ایجاد تغییرات کوچک در این محافظ لثه می‌توانند آن را به ابزاری برای تشخیص کم آبی بدن یا افزایش بیش از حد دمای بدن ورزشکاران یا ماموران آتش نشانی تبدیل کنند؛ همچنین با تعویض حسگرهای محافظ می‌توان آن را به ابزاری برای سنجش شدت ضربات وارد شده به سر کاربر تبدیل کرد.

منبع:http://www.dandane.ir

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart