راهکارهایی برای دندان هایی براق

 

برای داشتن دندان‌های زیباتر و براق‌تر چه بایدکرد

رنگ سفید دندان عموما در آدم ها نه  تنها اعتماد به نفس ایجاد می کند بلکه در معاشرت های روزمره سبب می شود بهتر و بادقت تر به صحبت هایشان گوش داد. زیرا آدم ها عموما در مکالمات به دهان یکدیگر نگاه می کنند و دندانها زیر ذره بین شنونده قرار می گیرند.

رنگ سفید دندان‌ها و یک لبخند که در آن دندان‌های سفیدمان به چشم بیاید برای بسیاری از ما اهمیت دارد. بیشتر ما آدم‌ها دوست داریم که در زمان لبخند زدن، دندان‌هایمان براق و درخشان دیده شوند. داشتن دندان‌های سفید و درخشان، اعتماد به نفس ایجاد می‌کند. حتی بیشتر سیگاری‌ها، بیشتر از اینکه نگران سلامت ریه‌ها و قلب خود باشند، نگران رنگ دندان‌هایشان هستند!

البته تبلیغاتی «که در فیلم‌ها، بنر‌ها، رسانه‌ها و … می‌شود نوعی از لبخند با دندان‌های سفید، مرتب و مروارید گون را به عنوان لبخند استاندارد، می‌خواهد در ذهن ما جا بیاندازد. در حالی که لبخند به اصطلاح «هالیوودی» ربطی به سلامت دهان و دندان شما ندارد!

آنچه به عنوان «طرح لبخند» در قالب دندان‌های سفید و درمان زیبایی لبخند تبلیغ می‌شود، در واقع بیشتر جنبه تجاری دارد تا سلامتی. یک دندانپزشک خوب، زیبایی را در چارچوب سلامت شما، می‌نگرد. اعتماد به نفس و عزت نفس آدمی مستقل از مسائل پیش پا افتاده‌ای مانند، درجه سفیدی رنگ دندان یا اندکی نامنظمی در دندان‌ها می‌باشد! «سلامت» مفهومی بسیار وسیع است و بیشتر با فانکشن و کارکرد اجزای یک سیستم مرتبط است تا با تنوع شکلی و ظاهری آن! در نظر داشته باشید که با افزایش سن، از میزان براق بودن دندان‌های شما کاهش می‌یابد و دلیل این هم آن است که تخلخل مینا به مرور کم می‌شود وشفافیت خود را از دست می‌دهد.

 

راهکارهایی برای داشتن دندان‌های براق‌تر

یک: نخ دندان و مسواک شاه کلید اصلی داشتن دندان‌های براق هستند! شما هر نوع درمان زیبایی و سفید کردن دندان هم انجام دهید یا قصد انجام آن را داشته باشید تا زمانی که به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، دندان‌های براقی نخواهید داشت! غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی که ما می‌خوریم اغلب حاوی رنگدانه‌هایی هستند که به تدریج رنگ دندان‌های ما را تیره‌تر و مات‌تر می‌کنند. مسواک زدن مرتب، از ماندن این رنگ دانه‌ها جلوگیری می‌کند ولی از آنجایی که مسواک بین دندان‌های ما دسترسی ندارد، نخ دندان از اهمیت فوق العاده بالایی در کنار مسواک و حتی مقدم برآن برخوردار است!

دو: دخانیات اعم از سیگار، قلیان و … رنگدانه‌های زیادی روی دندان‌های شما ایجاد می‌کنند. دخانیات و مخدرهای جویدنی (که برخی کشور‌ها و برخی مناطق کشور مرسوم است)، به مقدار بسیار زیاد حاوی رنگدانه هستند. رنگ دانه‌های بسیاری از نوشیدنی‌ها و غذا‌ها از جمله چای، قهوه و سس کچاپ روی دندان‌ها تغییر رنگ ایجاد می‌کند و به همین دلیل بلافاصله بعد از مصرف آن‌ها مسواک یا حداقل شست و شوی دهان و دندان‌ها توصیه می‌شود.

سه: روش‌های سفید کردن (بلیچینگ) حرفه‌ای در صورتی که بنابه هر دلیلی، واقعاً رنگ دندان‌های شما تبدیل به معضلی در زندگی شما شده باشند، قادر هستند که رنگ دندان‌های شما را حتی از آنچه واقعاً هستند، سفید‌تر کنند! رنگ دندان‌های هر فرد در نژادهای سفیدپوست، متناسب با رنگ چهره‌اش می‌باشد. تلاش برای ایجاد تباین و کنتراست شدید بین رنگ دندان و رنگ چهره، ظاهر چندان طبیعی به لبخند شما نخواهد داد! سفیدکردن دندان‌ها درمان مضری نیست. می‌تواند اندکی باعث حساسیت دندان‌ها شود ولی در صورتی که به آن نیازی نداشته باشید، درمان بیهوده به شمار می‌رود. سفیدکردن به دو روش انجام در مطب و انجام در منزل انجام می‌شود. نوع انجام شده در مطب نتایج قابل پیش بینی تری دارد. گاهی نیاز است که هر دو روش با همدیگر برای یک فرد استفاده شود تا نتایج مطلوب حاصل شود.

چهار: بعضی محصولات در داروخانه‌ها هستند که به سفیدشدن دندان‌های شما به طور محدود می‌توانند کمک بکنند. خمیردندان‌های سفیدکننده، پرمصرف‌ترین این محصولات هستند. نوارهای سفیدکننده دندان هم وجود دارند اثر روی سفیدکردن دندان‌ها دارند. این محصولات چون در منزل استفاده می‌شوند و دندانپزشک نمی‌تواند بر مصرف آن‌ها نظارت کند باید با احتیاط استفاده بشوند. خمیردندان‌های سفیدکننده سایش بیشتری می‌توانند روی می‌نای شما ایجاد کنند و مواد موجود در نوارهای سفیدکننده ممکن است غیرخوراکی، آسیب زا و حتی سمی باشد و در صورت استفاده غلط، لطمه‌ای را متوجه سلامت شما بکند.

پنج: ایجاد تباین و کنتراست یک راهکار جالب و بسیار مؤثر است که باعث می‌شود، دندان‌های شما سفید‌تر به نظر برسد. 

شش: درمان‌های ترمیمی/ پروتزی توسط دندانپزشک، برای دندان‌هایی که به طور شدید دچار تغییررنگ هستند و رنگ دندان‌های آن‌ها با سایر روش‌ها قابل برگشت نیست، ممکن است تجویز شوند! لامینیت‌ها و ونیرهای زیبایی، با کیفیت بسیار بالا می‌توانند تغییر رنگ شدید را استتار کنند و نمای بسیار زیبایی را حاصل نمایند. توجه کنید که لامینیت، ترمیم و روکش فقط برای موارد بسیار شدید تغییر رنگ ممکن است که تجویز داشته باشند.

هفت: تیره شدن تک دندان از بین دندان‌های قدامی، اغلب در اثر ضربه، وجودترمیم یا پوسیدگی قبلی یا متعاقب عصب کشی ممکن است که ایجاد شود. سفیدکردن تک دندان در صورتی که آن دندان عصب کشی شده باشد، با استفاده از روش‌های سفید کردن داخل دندانی، قابل انجام است. در حضور جرم دندانی و رنگدانه‌ها، جرم گیری و برساژ توسط دندانپزشک در صورت نیاز می‌تواند مقادیری از تغییررنگ‌ها را برطرف کند. مهم شناسایی علت غیربراق و تیره شدن دندان‌هاست و بعد اقدام به درمان آن‌ها. در طول درمان هم سلامتی و حفظ دندان‌ها مقدم بر رنگ و زیبایی آن‌ها می‌باشد.

نویسنده:دکتر حمیدرضا خضرایی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart