خراب شدن دندان با مصرف شیرینی با هم ارتباط مستقیم دارند

در مهمانی ها در عید نوروز بصورت معمول از شیرینی و آجیل برای پذیرایی از مهمانان استفاده میکنند و این ۲ بخش های مهمی از پذیرایی میباشند.بصورت تقریبی امکان ندارد که در عید نوروز شیرینی از سفره ایرانیان حذف شود.تاکید پزشکان همواره بر این بوده که افراد کمتر شیرینی مصرف کنند و میوه را جایگزین آن نمایند.

دکترشایسته حامدی در گفت‌و‌گو با «ایران» در زمینه پوسیدگی‌های دندانی ناشی از مصرف شیرینی می‌گوید: مصرف شیرینی با خراب شدن دندان ارتباط مستقیم دارد، با مصرف موادقندی و باقی ماندن این مواد در محیط دهان باکتری‌های موجود در دهان از این مواد استفاده کرده و به‌عنوان محصول جانبی اسید تولید می‌کنند، این اسید داخل محیط دهان باعث از بین رفتن برخی اجزای سازنده دندان‌ها شده و در نهایت باعث از دست رفتن ساختار دندان می‌شود که اصطلاحا به پوسیدگی دندان معروف است.

 
به توصیه این دندانپزشک سعی کنید بعد از مصرف شیرینی به سرعت دهان خود را شست‌و‌شو دهید، اگر مجبور شدید در میهمانی‌های نوروزی از شیرینی استفاده کنید سعی کنید ابتدا مقدار کمی آجیل میل کنید تا شیارهای دندانی توسط آجیل پوشیده شود، بعد شیرینی میل کنید. به خاطر داشته باشید که نوشیدنی‌های گازدار شیرین و آب‌نبات‌های مختلف هم همین تأثیر را روی دندان‌های شما خواهند گذاشت.

 

 

باید ها و نباید های عیدانه

یک دندان‌پزشک توصیه کرد: از افراط در مصرف شیرینی و شکستن آجیل‌های مختلف با دندان در ایام نوروز پرهیز شود. فریدون نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:
در ایام نوروز مصرف آجیل و شیرینی تشدید می‌شود و بر این اساس توجه به مراقبت دهان و دندان از اهمیت بسزایی در این ایام برخوردار است.وی گفت: در مورد مصرف شیرینی باید توجه داشت که میزان مصرف مهم نیست، بلکه دفعات مصرف مهم است و هر قدر دفعات مصرف کاهش یابد به همان اندازه مضرات شیرینی کاهش می‌یابد، زیرا میزان دفعات اسیدی شدن فضای دهان کاهش می‌یابد.
این دندانپزشک خاطرنشان کرد: اگر تا ۲۰ دقیقه پس از مصرف شیرینی، دندان‌ها مسواک زده شوند تاثیر مضر شیرینی کاهش می‌یابد، اما در صورت افزایش این زمان مواد اسیدی تاثیر منفی خود را روی دندان خواهد گذاشت.
نعمتی همچنین اظهار کرد: مضرات مصرف آجیل در این ایام نیز مستقیم نیست، بلکه جانبی است، به گونه‌ای که نمک آجیل یا شکستن آن با دندان بیشترین صدمه را به دندان‌ها وارد می‌کند. وی به شهروندان توصیه کرد: در ایام نوروز حتما ۳ وعده در طول شبانه روز مسواک بزنند، با دندان خود برای شکستن آجیل استفاده نکنند و در صورت تمایل به مصرف شیرینی از مواد شیرین طبیعی نظیر خرما، کشمش و عسل استفاده کنند.

راهکارهایی برای دندان هایی براق

 

برای داشتن دندان‌های زیباتر و براق‌تر چه بایدکرد

رنگ سفید دندان عموما در آدم ها نه  تنها اعتماد به نفس ایجاد می کند بلکه در معاشرت های روزمره سبب می شود بهتر و بادقت تر به صحبت هایشان گوش داد. زیرا آدم ها عموما در مکالمات به دهان یکدیگر نگاه می کنند و دندانها زیر ذره بین شنونده قرار می گیرند.

رنگ سفید دندان‌ها و یک لبخند که در آن دندان‌های سفیدمان به چشم بیاید برای بسیاری از ما اهمیت دارد. بیشتر ما آدم‌ها دوست داریم که در زمان لبخند زدن، دندان‌هایمان براق و درخشان دیده شوند. داشتن دندان‌های سفید و درخشان، اعتماد به نفس ایجاد می‌کند. حتی بیشتر سیگاری‌ها، بیشتر از اینکه نگران سلامت ریه‌ها و قلب خود باشند، نگران رنگ دندان‌هایشان هستند!

البته تبلیغاتی «که در فیلم‌ها، بنر‌ها، رسانه‌ها و … می‌شود نوعی از لبخند با دندان‌های سفید، مرتب و مروارید گون را به عنوان لبخند استاندارد، می‌خواهد در ذهن ما جا بیاندازد. در حالی که لبخند به اصطلاح «هالیوودی» ربطی به سلامت دهان و دندان شما ندارد!

آنچه به عنوان «طرح لبخند» در قالب دندان‌های سفید و درمان زیبایی لبخند تبلیغ می‌شود، در واقع بیشتر جنبه تجاری دارد تا سلامتی. یک دندانپزشک خوب، زیبایی را در چارچوب سلامت شما، می‌نگرد. اعتماد به نفس و عزت نفس آدمی مستقل از مسائل پیش پا افتاده‌ای مانند، درجه سفیدی رنگ دندان یا اندکی نامنظمی در دندان‌ها می‌باشد! «سلامت» مفهومی بسیار وسیع است و بیشتر با فانکشن و کارکرد اجزای یک سیستم مرتبط است تا با تنوع شکلی و ظاهری آن! در نظر داشته باشید که با افزایش سن، از میزان براق بودن دندان‌های شما کاهش می‌یابد و دلیل این هم آن است که تخلخل مینا به مرور کم می‌شود وشفافیت خود را از دست می‌دهد.

ادامه مطلب ...

بوی بد دهان

بوی بد دهان

مصرف دخانيات ، نوشيدنيهاي اسانس دار و الكلي،غذاهاي پر چرب و سنگين و پرخوري قبل از خواب،خوابيدن بلافاصله پس از غذا،خواب زياد و طولاني بويژه با دهان باز،از علل بوي بد دهان هستند كه در دست شما و تحت كنترل شما هستندولي عللي كه در دست شما نيست و نياز به بررسي پزشك دارد عبارتند از لوزه هاي بزرگ و عفوني،زبانهائي كه داراي شيارهاي زياد و عميق هستند كه بايد با مسواك نرم به آرامي تميز شوند كه البته وسيله اي بنام زبان پاك كن هم وجود دارد.

بيماريهاي معده نيز ميتوانند باعث بوي بد دهان شوند كه نياز به بررسي توسط متخصص گوارش دارد و بيمار تصور ميكند علت بو مربوط به دهان است.

عفونت ريه و ترشحات آن به حلق و ناي در هنگام خواب نيز باعث بوي بد در دهان ميشود كه نياز به بررسي توسط متخصص داخلي دارد.

انواع بيماريهاي لثه و استخوانهاي ناحيه دهان و همچنين غدد بزاقي نيز ميتوانند باعث بوي بد دهان شوند.
گاهي حفرات ناشي از دندانهاي در حال رويش مثل دندان عقل پائين باعث گير غذا و بوي بد ناشي از فساد آن ميشود.
دندانهاي پوسیده كه در ظاهر سالمند ولي با يك راديو گرافي به پوسيدگي آنها پي ميبريم نيز باعث بوي بد دهان ميشوند.

همه چیز درباره آبسه های دندانی

آبسه دندان

آبسه حاد دندانی چنانچه از نامش پیداست، عفونت حاد در استخوان فک و بافت های نگهدارنده دندان است.
علائم آن شامل تورم، درد، گرما در ناحیه، قرمزی، دردناک بودن ناحیه در لمس و حساس بودن دندان به ضربه و دق می باشد.
آبسه حاد می تواند دارای علائم عمومی مثل تب و لرز نیز باشد.

عامل آبسه حاد دندانی چیست؟
عامل ایجادکننده آبسه های دندانی میکروارگانیزم ها می باشند.
برخی از دندان‌ها به علت پوسیدگی، ضربه یا بیماری‌های پیشرونده لثه دچار مرگ مغز دندان یا در اصطلاح دندانپزشکی نکروز پالپ می‌شوند.
در چنین دندان‌هایی میکروب‌ها می توانند تکثیر شده و ایجاد عفونت حاد نمایند که این عفونت منجر به بروز آبسه می‌گردد.
به عبارت بهتر، تاخیر در درمان بیماری های لثه و دندانهایی که پوسیدگی به عصب یا پالپ آنها رسیده باشد می تواند باعث بروز بیماری گردد.
درمان به موقع پوسیدگی های دندانی و کنترل و معاینه دوره ای دندانها از نظر وجود پوسیدگی یا بیماری های لثه
مهمترین اقدام برای پیشگیری از بروز آبسه حاد دندانی است.

آیا ممکن است آبسه های حاد دندانی متعاقب درمان های دندانپزشکی بروز کند؟
در برخی موارد، متعاقب درمان های دندانپزشکی این گرفتاری اتفاق می افتد.
به خصوص زمانی که یک دندان به دلایل مختلف دچار مرگ مغز دندان یا نکروز شده باشد و عفونت حاد وجود داشته باشد در
این صورت پس از درمان معالجه ریشه ممکن است دندان درمان شده به شدت دردناک و انتهای ریشه دندان قرمز و متورم گردد.
در این صورت دندانپزشک ضمن معاینه و تشخیص با تجویز آنتی بیوتیک و مسکن اقدام به کنترل عفونت و درد خواهد نمود.

ادامه مطلب ...

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart