بهداشت دهان و دندان

 

هر فردی در طول زندگی خود دو سری دندان دارد دندانهای شیری و دائمی، داندانهای شیری از 6 ماهگی تا 3 سالگی در دهان رویش می کنند از سن 6 تا 12 سالگی به مرور این دندانها می افتند و بجای آنها دندانهای دائمی رویش می یابند و در صورت مراقبت صحیح تا پایان عمر در دهان باقی می مانند
وظایف مهم دندانها
1-  نقش اساسی در جویدن و تغذیه
2-  حفظ زیبایی چهره و لبخند ، تلفظ صحیح کلمات و کمک به سلامت روحی و روانی
عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان
1-     عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم استفاده از مسواک و نخ مناسب که این امر منجر به تشکیل لایه میکروبی روی دندان ها می شود 2 الی 5 دقیقه بعد از خوردن غذا اسیدهای مخرب ناشی از فعالیت میکروبها موجود در لایه میکروبی تولید شده و به مدت 20 دقیقه الی یک ساعت در دهان باقی می ماند اسید تولید شده مینای دندان را تخریب می کند و منجر به شروع پوسیدگی می شود.
2-     مصرف نامناسب و زیاد مواد قندی و استفاده از مواد قندی چسبنده مانند شکلاتها ، تافی ها ، آدامسها و ... به دلیل اینکه مدت زمان بیشتری در دهان می مانند می توانند باعث بروز پوسیدگی دندان شوند
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به بروز پوسیدگی و خرابی در دندانها شده و باعث از دست دادن دندانها می شود برای پیشگیری از پوسیدگی دندان رعایت نکات بهداشتی زیر ضروری است
1-     بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید
2-     حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.
3-    در صورت استفاده از مواد قندی سعی کنید این مواد را  همراه  با وعده های اصلی غذایی مصرف کنید
4-    مصرف شیر و لبنیات و مواد غذایی حاوی فلوراید مانند ماهی
5-     استفاده از میوه و سبزیجات تازه در بین وعده های غذایی مانند هویج ،کاهو و سیب
6-     استفاده از دهان شویه سدیم فلوراید یا ژل یا خمیر دندان حاوی فلوراید
7-     اگر چیزی روی سطح دندان را پوشانده است آن را پاک کنید. اگر مشکلی در دندان یا دهان خود ملاحظه کرده اید به دندانپزشک مراجعه کنید.
8-     اگر در دهان خود زخم، قرمزی، خونریزی از لثه، یا پایین کشیده شدن و یا دور شدن لثه از دندان، یا زخم عفونی و زخم ناشی از دندان   مصنوعی ملاحظه کرده‏اید به دندانپزشک مراجعه کنید.
9-     دهان و دندان خود را تمیز نگه دارید و هر شش ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید.
10-     سیگار نکشید چون سیگار برای سلامت دهان و دندان بسیار مضر است  .‏

11-    در صورتی که فرصت مسواک زدن بلافاصله پس صرف غذا ندارید حتما دهان خود را با آب بشورید این کار باعث رقیق شدن اسید های تشکیل شده در دهان می شود.
نکاتی درباره بهداشت دندان مصنوعی
دندان هاي مصنوعي نيز مانند دندان هاي طبيعي، نيازمند مسواك زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعي تميز نشود، ممكن است باعث ايجاد عفونت هاي مختلف، مانند «برفك دهان» شود.
 براي شستن آن دسته از دندان هاي مصنوعي كه مي توان آنها را ازدهان خارج كرد باید به نكات زير توجه کرد:
دندان هاي مصنوعي را حداقل يك بار در روز  باید از دهان خارج كرده و با مسواك نرم شسته شود
 خمير دندان براي شستن دندان هاي مصنوعي مناسب نيست. براي شستن دندان هاي مصنوعي
باید از مايع ظرفشويي استفاده کرده و  سپس آن را به خوبي با آب شست.
بعد از خارج كردن دندان مصنوعي از دهان، لثه ها و زبان را باید با يك مسواك نرم شسته و سپس لثه ها را با انگشت ماساژ داد
    به هنگام شب باید دندان هاي مصنوعي را از دهان خارج كرده و در يك ظرف آب يا آب نمك تميز قرار داده شود اگر دندان هاي مصنوعي در هوا خشك شوند يا در آب خيلي داغ قرار داده شوند، خراب خواهند شد.
نکاتی در باره جرم دندان
یکسری از تغییر رنگها بر روی دندان وجود دارد که در واقع جرم دندان نیستند بلکه پوسیدگی هائی هستند که معمولا به صورت سیاه رنگ بر روی دندان مشاهده میشود و در حالت های پیشرفته به صورت حفره در می آیند و در نهایت با پیشرفت پوسیدگی دندان درد شروع دندان شروع می شود . یک راه تشخیص قطعی این تغییر رنگها این است که در پوسیدگی ها بر روی دندان حفره ایجاد میشود بر خلاف جرم که معمولا بر روی دندان می نشیند و حجم اضافی را اشغال میکند در واقع جرمها رسوباتی هستند که بر روی دندان می نشیند که این جرم ها بخوبی با جرم گیری پاک میشود و همین جرم ها هستند که لثه را تخریب کرده و در نهایت باعث شل شدن دندانها میشود بدون اینکه خود دندان مشکلی داشته باشد.که در این موارد  جهت جرم گیری باید به دندان پزشک مراجه کرد.
نکته : به زنانی که قصد بارداری دارند توصیه می شود قبل از بارداری به دندان پزشک مراجعه نمایند تا در صورت داشتن مشکل دندانی برطرف شود و ضمن بارداری مشکلی نداشته باشند

 

 

 

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart