پاسخ ها

 سوال:

لثه هاي من موقع مسواك زدن خونريزي مي كند علت نحوه ی مسواک زدن میتواند باشد ؟

پاسخ:


خونريزي لثه نتيجه التهاب آنها مي باشد. اين مسئله را مي توان با يك جرم گيري نزد دندانپزشك برطرف كرد اما ممكن است دال بر وجود بيماري لثه نيز باشد . يك ارزيابي ومعاينه كامل دهاني جهت تشخيص آن مورد نياز است .البته نحوه ی مسواک زدن نیز اگر صحیح نباشد در خونریزی والتهاب لثه تاثیرگذار است.

 


 

سوال:

دست دندانها بايد محكم باشند اما حالا آنها لق شده اند چرا؟

پاسخ : 


با گذشت زمان استخوان فك مي تواند تحليل يابد يا مقداري جمع شود. بعد از مدتي اين تحليل منجر به كمتر شدن تطابق دست دندانها كه باعث لقي آنها مي شود مي گردد . ميتوان آنها راآستر كرد (يك لايه جديد در سطح داخلي آنها اضافه كرد )
كه باعث مي شود آنها مجدداً تنگتر شوند . گاهي اوقات نياز به يك دست دندان جديد وجود دارد.استفاده از ايمپلنتهاي دنداني ممكن است در ايجاد يك دست دندان با ثبات ارزشمند باشند.

 


 

 سوال:

 

آیا از خلال‌دندان می‌توان برای نظافت دندان‌ها استفاده نمود؟

 

پاسخ:

افرادیکه دارای لثه‌های سالم و طبیعی هستند نباید از خلال جهت تمیزنمودن لای دندان‌ها استفاده نمایند زیرا خلال بدون آسیب‌زدن به لثه قادر به ورود به لای دندان‌ها نیست. بهترین و موثرترین وسیله جهت نظافت بین دندان‌ها نخ دندان است. معمولا هنگامی که از خلال دندان استفاده می‌شود که بدلیل جراحی لثه یا علل دیگر در بین دندان‌ها فضاهای نسبتا وسیعی بوجود آمده است. همچنین در مواردی که به عللی نخ‌دندان قادر به تمیزکردن سطوح جانبی دندان‌ها نباشد می‌توان از خلال استفاده نمود. توصیه می‌شود استفاده از خلال‌دندان منحصرا بدستور دندانپزشک صورت گیرد. 


 

 

 

سوال:

آیا عکسبرداری از دندان‌ها خطر دارد؟

پاسخ:

برای عکس‌گرفتن از دندان‌ها از اشعه ایکس استفاده می‌شود. مقدار اشعه لازم برای تهیه یک رادیوگرافی از دندان بسیار کم و بشرط رعایت کلیه نکات ایمنی بدون خطر است. خطرات اشعه ایکس بیشتر در مورد خانمهای باردار مطرح است. لذا مادران باردار در سه ماه اول بارداری نباید تحت تابش اشعه ایکس قرار گیرند. از ماه چهارم به بعد بشرط رعایت کلیه نکات ایمنی برگرفتن یک تا دو فیلم به دستور دندانپزشک مانعی ندارد.  

 


 

سوال:

آیا در طی دوران بارداری کلسیم از دندانها برداشته می شود؟

پاسخ:

 

کلسیم مورد نیاز فرزندتان توسط رژیم غذایی شما فراهم می شود نه دندانهایتان. اگر کلسیم رژیم غذایی کافی نباشد بدن شما این ماده را از ذخائر بدن تامین می کند. کلسیم در دندانها به شکل کریستال های پایدار وجود دارد و بنابراین بدن قادر نیست آنرا برای تامین نیاز به کلسیم بردارد ولی کلسیم از استخوانها بسادگی برداشته می شود تا نیاز بدن را به این ماده تامین کند. بنابراین در طی بارداری مصرف فراورده های لبنی که منبع اصلی کلسیم هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 


 

 

 سوال:

چه زمانی بعد از غذا باید مسواک زد؟ بلافاصله یا نیم ساعت بعدش؟
در مورد کسانی که دندان های پوسیده دارند و جرم و پلاک روی دندان ها دارند چطور؟

پاسخ:

در مورد خوردن غذاهاي شيرين و يا حاوي كربوهيدرات مثل نان و سيب زميني بهتر است بلافاصله مسواك زد.

در صورتي كه غذاهاي اسيدي مثل آبميوه ها و ترشي و غيره استفاده شود بهتر است بلافاصله دندان ها با آب شسته شوند ولي مسواك زدن نيم تا يك ساعت بعد انجام شود.

 

دندان هاي پوسيده و جرم گرفته را هم به همين ترتيب مسواك بزنيد و هر چه زودتر با مراجعه به دندانپزشك مشكل آن ها را برطرف كنيد.

 


 

سوال:

 

آیاارتودنسی موجب برطرف کردن مشکلات گوارشی هم می‌شود؟

پاسخ:

در حالت عادی هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس است. چنانچه در بیماری این وضعیت دندان‌ وجود نداشته باشد غذا به خوبی آسیاب نشده و هضم غذا و در نتیجه گوارش آن با مشکل روبه‌رو می‌شود. درمان ارتودنسی، باعث ایجاد تماس‌های مناسب و در نتیجه افزایش تاثیر جویدن خواهد شد.

 


 

سوال:

کدام نوع نخ دندان برای دندان هایمان مناسب است؟

پاسخ:

انواع مختلفی از نخ دندان (باموم، بدون موم، وطعم دار )وفلاست‌های مخصوص دندانپزشکی در دسترس هستند، برای انتخاب یم نخ دندان مناسب دندان ولثه هایتان با دندانپزشک خود  در انتخاب هر یک از انواع نخ دندان‌ها مشورت کنید.

 

 


 

سوال:

 کودکمان را در چه سنی باید به دندان‌پزشک ببریم؟

پاسخ:

وقتی کودک به ۱ سالگی رسید، خوب است برنامهٔ منظمی برای بردن او به دندان‌پزشک داشته باشید. دندان‌پزشک در ویزیت اول سوابق پزشکی کودکتان را بررسی کرده، دندان‌ها، لثه، بافت دهانی و استخوان‌های صورت او

را معاینه می‌کند. دندان پزشک یا متخصص بهداشت نحوهٔ مراقبت درست از دندان‌ها را به شما خواهند گفت.

 


 

سوال:

جراحی دندان عقل چیست؟

پاسخ:

 گاهي براي خارج کردن دندان عقل نياز به برداشتن بافت نرم (لثه) يا سخت (استخوان) است. در اين صورت به کشيدن دندان عقل جراحي دندان عقل گفته ميشود. 

 

 


 

سوال:

آیا دندان عقل را باید بکشیم؟

پاسخ:

در مواردی که دندان عقل جایی برای درآمدن نداشته باشد یا به صورت افقی به دندان مجاور نیرو وارد کند یا به صورت افقی در استخوان فک باشد باید جراحی شود.

 

 


 

 

سوال:

سلام آقای دکتر.گذاشتن نگین به دندان آسیب می رساند؟

پاسخ :

با سلام کارگذاشتن نگین روی دندان بتنهایی صدمه ای به دندان وارد نمیکند ولی در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب موجب تجمع باقیمانده موادغذایی و باکتریها شده و نهایتا منجر به پوسیدگی دندان میشود . 

 


 

سوال:

آیا بیلیچینگ آسیبی به دندان ها می زند؟


پاسخ :

سلام در صورت رعایت بهداشت مناسب و دقیق هیچگونه تاثیر مخربی نخواهد داشت .

 


 

سوال:

 

من دارای یک پسر یازده ماهه هستم . برای جلوگیری از مشکلات بعدی به جز مسواک انگشتی چه اقدام دیگری لازم است ؟

 

پاسخ:

هر 6 ماه یک بار فلوراید را فراموش نکنید

حواستان باشد کوچولوها با شیشه‌ حاوی شیر یا قند داغ نخوابند

در صورت نیاز پستانک ارتودونتیک بخرید

مواظب باشید قطره آهن، دندان‌های شیری را سیاه نکند

 در نوزادان پس از نوشيدن شير، به ويژه پيش از درآمدن دندان ها، لثه هاي نوزاد را با پنبه آغشته به آب ولرم، شست وشو دهيد.

 


 

سوال:

چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود ؟

پاسخ:

 بوی بد دهان می‌تواند موقتی یا مزمن باشد. در شرایط موقتی خوردن برخی غذاهای خاص مثلا سیر یا پیاز باعث این بوی بد می‌شود و با عبور ترکیبات این غذا از بدن بوی بد هم برطرف می‌شود. غذا نخوردن به مدت طولانی نیز می‌تواند باعث بد بو شدن دهان شود.بوي بد دهان را مي توان بوسيله راههاي ساده بهداشتي از ميان برد . براي از بين بردن بوي بد دهان بايد وضعيت پزشکي و دندان پزشکي شخص مورد مطالعه قرار گيرد .اگر طعم دهان شما بدبو مي باشد اولين قدم مراجعه به دندان پزشک مي باشد با مراجعه به دندان پزشک و معاينه کامل وضعيت پوسيدگي هاي دنداني و بيماري لثه ( پريودنتال )در دهانشان مشخص مي شود .اگر اين مشکلات وجود نداشت بايد با يک پزشک حتماً مشورت شود تا وضعيت عفونت داخل بدن و عملکرد  کبد و کليه ها مورد بررسي قرار گيرد . بنابراين اگر چه ناراحتي هاي گوارشي ، کليوي ، تنفسي ، خوني ، هورموني ، سوء تغذيه مي تواند باعث بدبويي دهان شود ليکن مهمترين عامل بوي بد دهان رعايت نکردن بهداشت دهان و ابتلا به بيماريهاي لثه و پوسيدگي دندان است .همچنين تجمع مواد غذايي و ميکروبها در لابه لاي پرزهاي زبان مي تواند بوي بد در دهان ايجاد کند.

 

 


 

سوال:

چند روز پیش به پزشک مراجعه کردم و ایشان بر روی دندان های من جرم گیری انجام دادند از آن موقع دندان های من به سرما و گرما حساس شده اند آیا طبیعی است ؟

پاسخ:
این جمله ای است که عموم افراد به آن اعتقاد دارند و به همین دلیل علی رغم توصیه دندانپزشکان، از این عمل دوری می کنند. بیشتر افراد بر این باورند که جرم گیری موجب تحلیل مینای دندان و در نهایت افزایش خطر پوسیدگی آن می شود. علت ایجاد این تصور این است که پس از جرم گیری، حساسیت دندان ها افزایش می یابد. حساسیت دندان که در قسمت عاج آن حس می شود، به معنی درد و یا تیر کشیدن دندان ها پس از خوردن غذا و مایعات سرد و گرم و  یا حتی تنفس دهانی است.

اما علت این حساسیت پس از جرم گیری به این دلیل است که در واقع هنگامی که جرم روی دندان ها تشکیل می شود، لایه ای روی دندان ها قرار گرفته و آن را از تحریکات سرما و گرما حفظ می کند. به هنگام جرم گیری این لایه برداشته می شود و حساسیت به سرما و گرما در دندان ها رخ می دهد و این تصور غلط را به وجود می آورد که مینای دندان ها در اثر جرم گیری تحلیل رفته است. خوشبختانه این حساسیت دایمی نیست و به تدریج رفع می شود. این نکته را باید بدانید که تجهیزات جرم گیری قادر به سایش دندان نیستند و هیچ ضرری به همراه نخواهند داشت.

 


 

سوال :

با سلام و خسته نباشید من حدود یک ماه است درمان ارتودنسی را شروع کرده ام . می خواستم بدانم آیا بعد از انجام درمان امکان برگشت شرایط قبل وجود دارد ؟

پاسخ:

پس از اتمام یک دوره درمانی از وسایل و دستورالعمل‌های خاصی برای حفظ نتیجه درمان استفاده می‌شود. متاسفانه برخی از بیماران پس از مشاهده نتیجه مطلوب به این دستورالعمل‌ها توجه کافی نمی‌كنند و سهل‌انگاری آنها باعث جابه‌جایی ناخواسته دندان‌ها می‌شود که میزان این جابه‌جایی متغیر است.
در اینجا دوباره به اهمیت همکاری بیمار با دندان‌پزشک پی می‌بریم. نکته دیگر اینکه بدن انسان در برابر تغییرات ناگهانی واکنش‌های نامطلوبی نشان می‌دهد. بنابراین، بهتر است درمان‌های ارتودنسی به‌صورت آهسته و پیوسته انجام گیرند. عجله عامل شکست بسیاری از درمان‌های ارتودنسی است.

 

 

سوال از دندانپزشک

ایمیل :
ورودی نامعتبر
موضوع :
ورودی نامعتبر
سوال :
ورودی نامعتبر

خبرنامه

 

 1. نام :
  ورودی نامعتبر
 2. ایمیل :
  ورودی نامعتبر
 3. تلفن :
  ورودی نامعتبر

آخرین نظرات کاربران

 • در صورت امکان در موردنحوه ی بلیچینگ دندان ها و مزایا ومعایب ان مطلب اموزشی قرار دهید.
 • صورت امکان سیستم پذیرش تلفنی را دربخش نوبت دهی اجرایی کنید.
 • لطفا درصورت امکان برای معاینه اطفال نیز نوبت دهید.

 

mehregandc.com - Copyright © 2014
Powered by Dibapart